MIKROINKUBATOR PRZEDSIĘBIORCZOŚCI W SOPOCIE
Zakończenie realizacji projektu Centrum Przedsiębiorczości w Sopocie. « | »Seminarium: “Z rozporządzeniem REACH dookoła Polski. Rejestracja 2018 w pigułce” « | »Targi ANUGA 2017 « | »ERASMUS DLA MŁODYCH PRZEDSIĘBIORCÓW (ERASMUS FOR YOUNG ENTREPRENEUERS). « | »Już 1 sierpnia rozpoczyna się nabór wniosków w ramach Poddziałania 1.1.1 Ekspansja przez innowacje – wsparcie dotacyjne « | »Weź udział w targach branży farmaceutycznej CPhI - Frankfurt, 24-26 października 2017 « | »Jak zagrać w europejskiej Lidze Mistrzów innowacji? - część 2 « | »REACH 2018 - obowiązek rejestracji substancji przez przedsiębiorców. « | »Inspirujący bunt, czyli jak odnaleźć własną drogę w międzynarodowym biznesie - wakacyjne Coffitivity, 19 lipca w Sopocie « | »Jak zagrać w europejskiej Lidze Mistrzów innowacji? - część 1 « | »EXPORT PROFESSIONALS - cykl seminariów pro-eksportowych dla pomorskich przedsiębiorców już od czerwca « | »Szkolenia z zakresu partnerstwa publiczno-prywatnego dla przedsiębiorców. « | »Dotacje dla przedsiębiorców na projekty B+R « | »Spotkanie informacyjne w Gdańsku: „Fundusze Europejskie dla przedsiębiorców – możliwości finansowania badań i innowacji w perspektywie 2014-2020”, Gdańsk, 23 czerwca 2017 « | »Czy Twoja firma jest gotowa na innowacje? Sprawdź z nami jej potencjał i skorzystaj z Innovation Health Check! « | »Pomorzanki w Biznesie - II nabór wniosków « | »Zaproszenie na spotkania informacyjne dla wnioskodawców, Gdańsk, 30 maja 2017 « | »Weź udział w rozmowach B2B i znajdź nowych partnerów handlowych podczas targów Subcontracting ITM Polska 2017 « | »Orły Wprost 2017 regionu pomorskiego - 25 maja w Sopocie « | »Perspektywy eksportowe na rynkach Ameryki Łacińskiej - otwarte spotkanie, 23 maja w Gdyni « | »
LICZNIK ODWIEDZIN
238427


Jak zagrać w europejskiej Lidze Mistrzów innowacji? - część 2
W 2017 Komisja Europejska roku zwiększyła ilość środków na innowacje o dodatkowe 50 mln euro, przez co całkowita kwota do dyspozycji europejskich przedsiębiorców wynosi aż 480 mln euro. Pomimo rosnącej puli środków, zdobycie grantu wciąż nie należy do łatwych i stąd SME Instrument nazywany jest europejską „Ligą Mistrzów” innowacji. Dlaczego tak się dzieje i co zatem należy zrobić, aby zwiększyć szanse na zdobycie grantu? Czy warto próbować?
 
 
 
Dobrze sprzedaj swój projekt – pierwsze dwie i kluczowe strony wniosku
Oceniający wnioski nierzadko wykonują swoją pracę pod presją czasu, stąd często nie mają możliwości, aby przeczytać je w całości. Dlatego ważne jest, aby treść pierwszych kilkunastu zdań była atrakcyjna i zachęcająca do dalszej lektury. Pomóc w tym mogą chwytliwy tytuł i streszczenie projektu niezanudzające ewaluatorów.

 
Przekonaj oceniających, że warto zainwestować w Twoje rozwiązanie.
Komisja Europejska poszukuje przede wszystkim projektów generujących zyski i pozwalających na stworzenie nowych miejsc pracy. Pokaż ewaluatorom, że Twój produkt lub usługa istotnie wpływają na rozwiązywanie problemów gospodarczych i społecznych współczesnej Europy lub wiata. Właśnie dlatego tak ważne jest przeprowadzenie rzetelnych badań rynkowych i poznanie potrzeb swoich klientów. Pamiętaj, żeby przedstawić skuteczną propozycję komercjalizacji swojego rozwiązania, pozwalającą dotrzeć do możliwie dużej liczby odbiorców.

 
Zapomnij o biurokratycznym angielskim
Ewaluatorzy wniosków to profesjonaliści wywodzący się ze środowisk biznesowych, dla których urzędniczy żargon często brzmi obco i niezrozumiale. Nie warto przesadzać ze specjalistycznym słownictwem, a projekt powinien być napisany w taki sposób, aby praktycznie każdy był w stanie go zrozumieć, nawet jeśli nie jest specjalistą w danej branży. Wprawdzie formalnie możliwe jest złożenie wniosku w języku polskim, jednak potem i tak zostanie przetłumaczony na język angielski przez niezależnych tłumaczy. Chcąc mieć pewność zachowania pierwotnych, precyzyjnych i jasnych sformułowań w angielskiej wersji opisu projektu, lepiej zrobić to samodzielnie

 
Przygotowywanie wniosku = doskonały trening biznesowy
Pisanie wniosku SME Instrument jest doskonałym ćwiczeniem w biznesowym planowaniu. W ramach przygotowań, przeanalizuj wszystkie ważne elementy swojego biznesu. Oprócz opisu samej technologii, której dotyczy projekt, warto skupić się na stworzeniu modelu biznesowego opartego o wybór najefektywniejszej ścieżki rozwoju. Aby to osiągnąć, trzeba uwzględnić strategię komercjalizacji, koszty i inwestycji, źródła przychodów, partnerstwa strategiczne, własności intelektualnej i wiele więcej. Wszystkie prognozy dotyczące wielkości sprzedaży i rozwoju firmy powinny być przygotowane w oparciu o rzetelną analizę rynkową i realną ocenę własnych możliwości rozwoju firmy.

 
Pieniądze to nie wszystko!
Oprócz wsparcia finansowego, SME Instrument to także pomoc ekspertów Enterprise Europe Network – największej sieci biznesowej na świecie, wspierającej innowacyjne MŚP o międzynarodowych ambicjach. Wszystkie firmy aplikujące do programu mogą liczyć na pomoc doradców w przygotowaniu rzetelnego wniosku. Ponadto, dzięki oferowanym przez sieć audytom innowacji przedsiębiorcy mają możliwość zbadania, czy w ich firmach panują warunki sprzyjające do realizacji nowatorskich projektów. Potwierdzenie wysokich kompetencji w zakresie zarządzania innowacjami jest dla przedsiębiorców jednym z podstawowych warunków otrzymania dofinansowania w programie. Beneficjentom programu sieć oferuje coaching z najlepszymi europejskimi trenerami, a także pomoc w nawiązywaniu i rozwijaniu współpracy z zagranicznymi kontrahentami.
 

Autor: 
 
Marcin Stolarek, pomorski ośrodek sieci Enterprise Europe Network przy Stowarzyszeniu „Wolna Przedsiębiorczość”.
 

Artykuł powstał przy współpracy z dr. Jernejem Zupanciem – dr informatyki (Uniwmersytet w Ljubljanie), stypendystą Fulbrighta, członkiem Rady Nauki i Techniki i doradcą rządu Republiki Słowenii. Od 2014 jako ekspert i doradca zewnętrzny Komisji Europejskiej ocenia projekty w ramach Programu Ramowego w zakresie badań naukowych i innowacji Horyzont 2020. 
 
 
 
 

<< Powrót